BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

06 Mart 2023 10:54 Diyanet Birlik-Sen 292

Berat Kandili, müslümanların, Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişme fırsatını yakalayabilecekleri gecelerden birisidir.

Bu gecede Yüce Allah (C.C) dünya semasına rahmetiyle tecelli ederek kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, müminleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir.

Bu ulvi gecenin manevi ikliminden yararlanmak ve beratımızı almamız, Yüce Allah’ın (C.C) ilahi mesajına kulak vermek ve yüce dinimizin ahlaki erdemlerini hayatımıza yansıtmakla mümkün olacaktır.

Bu tür gün ve geceler, dinî ve toplumsal hayatımızda ilahi af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır.

Bu geceler, kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açmakta ve biz kullarını sınırsız ikramlarına davet etmektedir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” diye nida eder.

Bu itibarla, Berat Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın; “…Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”müjdesinin farkına varmalıdır.

Bu gecenin müslümanlara; vicdanını muhasebeye çekme, nefsini terbiye etme, kötülüklerden arınma ve hatalarını telafi için eşsiz bir fırsat sunduğunu unutmayalım.

Zira Yüce Mevlâ, ameli her ne olursa olsun istisnasız herkesi tövbeye davet etmektedir.

Bu sebepledir ki Sevgili Peygamberimiz her gün tövbe ve istiğfarda bulunurdu.

Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeliyiz, günahlardan arınmak için Yüce Mevlâ’ya yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız.

Bu kutsal gece, dargınlıkları, küskünlükleri, kırgınlıkları unutmak, barışı ve adaleti tesis etmek, dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmek için de önemli bir vesile konumundadır.

Rabbimiz şöyle buyurur: “Kullarım beni senden sorarlarsa bilsinler ki, gerçekten ben onlara çok yakınım. Bana dua edince dua edenin duasına cevap veririm. O halde doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”

Diyanet Birlik Sen Olarak Mübarek üç aylar içinde yer alan bu gecenin, tüm İslam dünyasının beratına, tüm insanlığın sağlık, barış ve huzuruna vesile olmasını temenni ediyor aziz milletimizin, tüm İslam aleminin ve sendikamız üyelerinin Berat Kandili’ni en samimi duygularla tebrik ediyoruz.

 

Diyanet Birlik Sen

Genel Merkezi

YENİ GALERİLER

Diyanet Birlik-Sen

Siyasetin Değil, Diyanetin Sendikası

Diyanet Birlik-Sen

İstasyon Mahallesi İstasyon Caddesi 35/A Kat 2- Daire No:6 Etimesgut-Ankara
ETİMESGUT / Ankara

Dernek Yazılımı: Tek Lider Medya © Tüm Hakları Saklıdır.