CAMİLER TİCARETHANE DEĞİL İBADETHANEDİR!

05 Aralık 2022 14:27 Diyanet Birlik-Sen 1259

   Camilerimize gelen yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları günden güne içinden çıkılmaz bir durum oluşturmaya ve din görevlilerimizi zor durumda bırakmaya devam ediyor.

   Kış aylarının gelmesiyle birlikte, din görevlileri camilerin ve Kur'an kurslarının doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor. Bir çok camide ısınma ve soğutmadan kaynaklı yüksek meblağlarda gelen faturalar hem Cami görevlilerini hem de cemaati bıktırmış durumda. Din görevlilerini canından bezdiren bu konu, siyasetin ve diyanetin gündemine taşınmalı ve mevzuat düzenlemesi hemen yapılarak kangren olmuş bu konu çözüme kavuşturulmalıdır.
Diyanet Birlik-Sen olarak bir camide görev yapan din görevlisinin hem aydınlanma hem de ısınma ile ilgili iki sayaca abone olma zorunluluğu, sosyal devlet olma anlayışına da aykırı olduğu için bu uygulamaya derhal son verilmesini istiyoruz.

   Bunun yanında camilerin elektrik gideri “ticarethane abonesi” statüsünde faturalandırıldığı için, fahiş fiyattan elektrik ve doğalgaz faturasını ödemek zorunda kalan din görevlilerimiz bu faturaları ödeyemiyor. Bu yüzden de kış gününde soğukta ibadet etmek zorunda bırakılıyorlar. Bu durum cami cemaatlerimiz için de bir mağduriyet oluşturmaktadır.

   Sayın Cumhurbaşkanımız; sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin, vakıfların ve cem evlerinin elektrik aboneliğinin ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürüleceğini söylemesine rağmen üzülerek ifade edelim ki camilerimizi bu düzenleme içinde saymamıştır. Bu düzenleme içinde sayılsa bile elektrik aboneliğinin ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülmesi de çözüm değildir. 

Bir devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğunda bulunan camiler ve Kur'an kurslarında milletimize sunulan her türlü hizmet kamu hizmetidir. Bu sebeple devlet kurumlarında olduğu gibi camilerimizin de aydınlatma, ısıtma, soğutma, su ve elektrik gibi giderleri, sosyal adalet anlayışının bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.

   Milletimizin hayatının merkezinde bulunan camilerimizin ibadet yapılan mekânlar olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, camilerin ısınma aydınlanma ve doğalgaz gibi giderlerinin ibadet için camiye gelen vatandaşlarımızdan istenmesi ne diyanetimize ne de devletimize yakışan bir uygulama değildir.

Son olarak konuyla ilgili Diyanet Birlik-Sen anlayışı ve yaklaşımı şudur; camiler de devlet kurumlarıdır ve devleti yönetenlerin, diğer kamu kurumlarının enerji giderlerini ödedikleri gibi camilerin de ısıtma ve soğutmada kullanılan tüm enerji giderlerini  genel bütçeden ödemelidir. 

Diyanet Birlik-Sen

Genel Merkez
 

YENİ GALERİLER

Diyanet Birlik-Sen

Siyasetin Değil, Diyanetin Sendikası

Diyanet Birlik-Sen

İstasyon Mahallesi İstasyon Caddesi 35/A Kat 2- Daire No:6 Etimesgut-Ankara
ETİMESGUT / Ankara

Dernek Yazılımı: Tek Lider Medya © Tüm Hakları Saklıdır.